مجموعه داستانی ایلیا و حیفیا

مجموعه داستانی ایلیا و حیفیا
نوامبر 23, 2021 بدون نظر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین محسن عباسی ولدی؛ ایلیا و حیفیا نام یک مجموعۀ داستانی است که می‌توان از دستۀ داستان‌های راهبردی دانست. مقصد اصلی این مجموعه، نحوۀ تقابل جبهۀ طاغوت با جامعۀ اسلامی است. مخاطب اصلی این مجموعه کودان و نوجوانان هستند که در این داستان‌ها یاد می‌گیرند که دشمن برای ضربه زدن به جامعۀ‌ اسلامی چگونه اقدام می‌کند و مسلمانان در برابر آنها چه برخوردهای صحیح و اشتباهی می‌توانند داشته باشند.

داستان‌های این مجموعه در دو روستا اتفاق می‌افتد که یکی ایلیا و دیگری حیفیا نام دارد. مردم ایلیا مسلمان و شیعه و اهالی حیفیا یهودی هستند. رهبر مردم حیفیا خاخام موشل و رهبر مردم ایلیا نیز آقا سید محمد است.

جلد اول این مجموعه «دزدان راز ایلیا» نام دارد که موضوع آن نفوذ از سوی دشمن و رازداری از طرف مسلمانان بوده و بر اساس آیۀ 118 سورۀ آل عمران انتخاب شده:

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَهً مِنْ دُونِکُمْ لا یَأْلُونَکُمْ خَبالاً وَدُّوا ما عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضاءُ مِنْ أَفْواهِهِمْ وَ ما تُخْفی‏ صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیاتِ إِنْ کُنْتُمْ تَعْقِلُونَ؛‌ اى کسانى که ایمان آورده‏اید! محرم اسرارى از غیر خود، انتخاب نکنید! آنها از هر گونه شرّ و فسادى در باره شما، کوتاهى نمى‏کنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید. (نشانه‌‏هاى) دشمنى از دهان (و کلام) شان آشکار شده و آنچه در دلهایشان پنهان مى‏دارند، از آن مهمتر است. ما آیات (و راه‏هاى پیشگیرى از شرّ آنها) را براى شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید!»

در این مجموعه علاوه بر اهمّیت رازداری و پیشگیری از نفوذ، مخاطب با اهمّیت راهبردی رهبری در جامعه آشنا می‌شود.

موضوع مجموعه دوم نیز رِباست. در این مجموعه کودک و نوجوان در گیر و دار یک داستان هیجانی، با تبعات ربا در جامعه آشنا شده و از نحوۀ استفادۀ دشمنان از ربا برای در هم کوبیدن جامعۀ اسلامی آگاه می‌شوند. همچنین یاد می‌گیرند که قناعت، مبارزه با حرص، قرض الحسنه و توجّه به تولید از اصلی‌ترین عوامل مبارزه با ربا در جامعه است.

ضمنا مجموعه داستانی ایلیا و حیفیا تا کنون دو جلد از آن نوشته شده و جلد اول نیز به چاپ رسیده است.

استراتژیک
بچه ها میفهمن دشمن برای ضربه به جامعۀ‌ اسلامی چه کارایی می‌کنه؟
نقش رهبری
مسلمونا در برابر نقشه‌ دشمن چه برخوردهای درست یا غلطی دارن؟
مسأله نفوذ
تو این کتاب بچه‌ها در قالب داستان با مسأله بسیار «نفوذ» آشنا میشن
اهمیت رازداری
یکی از شاخصه‌های مهم این کتاب آشنایی بچه‌های ما با اهمیت رازداری هست

برچسب ها